Need For Speed Underground 2 | 
 |
Videó |
 |
Need for Speed Underground 2 Video
|
 |
 |

|
Alapvető változás az előző évben megjelent programhoz képest, hogy ezúttal valamennyi verseny városi környezetben zajlik. A versenyekre csak akkor nevezhetünk be, ha elgurulunk az adott verseny helyszínére. Az autóban található egy térkép, melyen azok a városrészek is láthatók, melyeket még nem jártunk be, viszont egy versenyhelyszín csak akkor bukkan fel, ha kellően megközelítettük. Ugyanez vonatkozik azokra a boltokra is, ahol alkatrészeket vásárolhatunk a gépünkhöz - ezeket jó látható feliratok jelzik, de kezdetben e boltokat is hiába keresnénk a térképen.
Játékmódok
A játékmódok hiányára már a korábbi részben sem panaszkodhattunk, a lehetőségek pedig csak kibővültek az Underground 2-ben. A versenyek egy részében játékostársaink vagy a mesterséges intelligencia által vezetett autók, másik felében pedig az óra ellen ülhetünk a volán mögé. Az első részből átvett versenyek között megtalálható a circuit race, ahol körpályákon bizonyíthatjuk, hogy ki az úr az utakon, a sprint, ahol egy meghatározott pontból jutunk el egy másikra egy igen rövid távon, a drag race, vagyis gyorsulási verseny, valamint a drift race névre keresztelt száguldás, amit akkor nyerhetünk meg, ha mi vagyunk a legtrükkösebb sofőrök a mezőnyben.
Az újonnan bekerült versenylehetőségek mögé igyekeztek a fejlesztők valamilyen történetet vagy legalábbis érdekes ötletet becsempészni. Felbukkan például egy verseny, ahol csupán az óra az ellenfelünk. A feladat végső soron igen egyszerű, hiszen egy adott időn belül kell eljutnunk egy adott pontra, de erre azért van szükség, mert azon a bizonyos ponton egy fotós vár bennünket, aki egy idő után megunja a várakozást, és faképnél hagy. Ha viszont idejében érkezünk, akkor az autónkról készített képek felbukkannak egy magazinban, ami igencsak jót tesz a bankszámlánknak.
![Forrás: [origo]](http://www.origo.hu/i/0411/20041124need2.jpg)
![Forrás: [origo]](http://www.origo.hu/i/0411/20041124need1.jpg)
A "story"
A játéknak egyébként van egy háttértörténete, amit néhány állókép és pár rövid magyarázat tár elénk. Ennek a sztorinak nagyjából az a lényege, hogy a főhős és barátai összetűzésbe kerülnek egy rivális autós bandával, akiket különleges helyszíneken rendezett versenyeken utasíthatnak rendre. Ezeket a versenyeket az úgynevezett Underground Racing League rendezi, mely csoporttal csak egy bizonyos játékidő után kerülhetünk kapcsolatba. Ezeknek a versenyeknek az a különlegessége, hogy minden más száguldástól eltérően nem a városban nyomjuk a pedált, hanem olyan helyszíneken, mint kiépített versenypályák vagy éppen repülőterek.
Az idő - pénz
Korábban, a fényképész eléréséről szóló versenyek ürügyén már szóltunk a pénz fontosságáról, de ezt a területet külön is érdemes kihangsúlyozni. A versenyeken megszerzett pénzzel két dolgot kezdhetünk: vagy új autót veszünk rajta, vagy alkatrészek vásárlásával próbáljuk meg feljavítani a jelenlegi járgányt. Autónk persze kezdetben is van, de ezzel aligha számíthatunk komolyabb sikerekre. Ami a mesterséges intelligenciát illeti, nem nevezhetnénk valami gyilkos gépezetnek, vagyis megelégszik a szabályos versenyzéssel, ami még inkább előtérbe helyezi az egyre jobb és jobb autó megszerzésének, illetve megépítésének fontosságát.
Az autóversenyes játékok készítői és kiadói általában egy igen komoly dilemmával találják magukat szemben: vagy olyan autókat vetnek be, amilyenekkel nem találkozhatunk a valódi utakon, vagy megpróbálják megszerezni az igazi autómodellek használatának a jogát. Természetesen az utóbbi változat a nyerő, de ez magával vonhatja azt a kikötést, hogy az autógyárak nem engedik összetörni gépeiket, vagyis kihúzzak a fejlesztők lába alól a realisztikus sérülésmodellezés talaját. Ez sajnos megtörtént az NFS U2 esetében is - ugyan a hatalmas, frontális ütközéseket lassítva is visszanézhetjük, az autók olyan egészségesen kerülnek ki ezekből a karambolokból, mintha mitrillből lenne a karosszéria.
Extrák
Mint arról már beszéltünk, a versenyeken harcba szállhatunk a mesterséges intelligencia ellen is, de mivel a gép vezette autók nem valami nagy számok, hamar rálelünk majd a többjátékos módra. Ebben a lehetőségben összesen hat versenyző nevezhet be egy összecsapásra, függetlenül attól, hogy PC, PlayStation 2, vagy akár Xbox előtt ücsörög otthonában. A fejlesztők ügyesen állították fel és be azt a ranglétrát, ami alapján mindenki könnyen választhat magának ellenfelet. Ha például mi vagyunk a "vendéglátói" egy futamnak, egyszerűen beállíthatjuk, hogy milyen szintű (rank) játékosok nevezhessenek be az adott versenyre.
Megjelenésében a Need for Speed Underground 2 nagyon hasonlít a tavalyi elődjéhez. Ez annyira nem meglepő, hiszen nem kaptunk híreket a grafikus motor lecseréléséről, viszont azért kicsit többet javíthattak volna a meglévő engine-en a készítők. Talán a blur effektus javulását emelhetnénk ki, vagyis azt a jelenséget, mikor észvesztő sebességnél autónk körvonalai elhomályosodnak. A hanghatások lehetnének valamivel "megrázóbbak", de az mindenképpen üdvözlésre méltó, hogy a motor hangja drasztikusan változik, ahogy egyre jobb alkatrészeket építünk bele.
![Forrás: [origo]](http://www.origo.hu/i/0411/20041124need3.jpg)
![Forrás: [origo]](http://www.origo.hu/i/0411/20041124need4.jpg)
A Rap és a Doors
Az Electronic Arts játékai esetében mindig érdemes külön bekezdést nyitni a zenének, és ez a Need for Speed Underground 2 esetében sincs másként. Már a nyitó muzsika is felkavarja - akár negatív, akár pozitív értelemben - a játékost, hiszen a Doors Riders on the Storm című szerzeményét hallhatjuk Fredwreck, a rapper feldolgozásában. A rapzene egyébként is erős vonalon jelentkezik a programban, hiszen a versenyek alatt leggyakrabban Snoop Doggy Dogg előadását hallhatjuk, de feltűnik Dr.Dre másik cimborája, Xzibit is az előadók között.
Egy kis fanyalgás
Ugyan színvonalas játék a Need for Speed Underground 2, de az kétségtelenül ront valamit az összképen, hogy igen kevés eltérést mutat az előző epizódhoz képest. Aki nem próbálta ki a "sima" Need for Speed Undergroundot, annak mindenképpen javasoljuk, hogy pillantson bele a programba, hiszen nem vitás, hogy jelenleg ez a játék foglalja el a városi autóversenyes programok trónját.
|